Endüstriyel Isıtma Sistemleri Nelerdir?

25 Kasım 2022

Endüstriyel ısıtma sistemleri, endüstriyel tesisler de üretim alanlarının ısıtılması için kullanılan ürünlerdir. Endüstriyel ısıtma sistemlerindeki asıl amaç düşük enerji ile yüksek verimde ısıtma alanı oluşturmaktır.

Endüstriyel Isıtma Sistemleri Kullanım Alanları

Endüstriyel tesisisler, madenler, enerji santralleri ve fabrikalar başta olmak üzere büyük üretim alanlarında ve farklı sektörlerde endüstriyel ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin kullanıldığı başlıca alanlar:

 • Elektrik santralleri
 • Tank Depolama tesisleri
 • Boru hatları
 • Madenler
 • Şeker fabrikaları
 • Gıda üretimi yapan tesisler

Çalışanların verimli üretim faaliyetlerinde bulunması ve ortamın sağlıklı hava koşullarına ulaşması açısından endüstriyel ısıtma büyük önem taşır.

Isıtma ürünlerinin yüksek güvenlikli olmasına dikkat edilmelidir. Ortamın genişliğine ve hacmine bağlı olarak tercih edilen ürünlerin boşa enerji israf etmemesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Endüstriyel Isıtmada Yüksek Kalite: EHT Mühendislik

EHT Mühendislik, yüksek kalitede endüstriyel ısıtma sistemleriyle çalışma alanlarının verimli olmasını sağlamaktadır.

Bunker Isıtma

Elektrikli ısıtıcı kablo aracılığıyla torbalı filtre gibi ekipmanların sıcaklığını dengede tutar ve korur. Üretim tesisinde bulunan tankların ve bunkerlerin içerisinde yer alan ürünlerin donmasını engeller ve ideal ısıda tutar.

Isıtmalı Hortum

Özellikle akışkan maddelerin, doğru sıcaklıkta iletilmesini sağlayan sistemdir. Dozaj ve paketleme yerlerinde, gaz analiz hatlarında, yoğuşmanın sorun yarattığı hatlarda veya paketleme ve etiketleme makinelerinde kullanılmaktadır.

Tank Isıtma

Sirkülasyon ve daldırma rezistans ile ısıtma sistemleri ile tank ısıtma uygulaması gerçekleşir. Daldırma rezistans ile ısıtmada bağlantı tipi, rezistans kaplaması gibi birçok unsur vardır. Sirkülasyon ısıtıcılar ise genel olarak basınçlı sıvıların ısıtılması amacıyla kullanılır. Ticari gıdaların üretiminde sıkça tercih edilir.

Isıtıcı kabloyla da tank ısıtma uygulaması gerçekleştirmek mümkündür. Isıtma sisteminin amacına veya tankın yapısına bağlı olarak, uygun ısıtıcı kablo tipi kullanılır.

Boru Hatları Isıtma

Boru hatlarının ve depo tanklarının yalıtımı; gıda üretimi, petrokimya, enerji üretimi başta olmak üzere birçok alanda uygulanır. Boru hatlarına yalıtım uygulaması gerçekleştirilerek sıcaklık kontrolü ve sistemlerin güvenliği sağlanır.

Isıtma Sistemi Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Tank ısıtma başta olmak üzere endüstriyel ısıtma sistemlerinde, en doğru sistemin seçilmesi için bunlar göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Minimum ve maksimum dış ortam sıcaklığı
 • Boru hattının veya tankın çıkabileceği maksimum sıcaklık bilgisi
 • Tank en-boyu ve hacim, boru hattı ise boru hattının kaç parça olacağı, T, flanş gibi bir dağılımı?
 • İzolasyon tipi ve kalınlıkları
 • Kullanılacak saha Ex-proof saha mı ? Ex-proof ise zone ve T bilgileri?
 • Sıcaklık kontrol sisteminin nasıl olması gerektiği

Bu etmenlere bağlı olarak ısıtma sistemlerinde en doğru ürünler ve uygulamalar belirlenir.