A. Boru Hatlarının İzolasyon ve Sac Kaplama

Endüstriyel izolasyon mevcut tesis ve fabrika revizyonlarında, kapasite artırımlarında veya yeni yapılan, gıda üretim/depolama, petrokimya, rafineri, enerji üretim vb tesislerde uygulanmaktadır.Depolama tanklarının yalıtımı, depolama tesislerinin işlevselliğinde önemli bir faktördür.

a) İzolasyon Maliyeti Düşürür

İzolasyon, maddenin ısısını ve sözde solunum kayıplarını önemli ölçüde azaltır. Sıcak yalıtımın geri ödeme süresi, daha düşük sıcaklıklarda bile (30°C), genellikle 1 yıldan azdır, oysa yalıtımın ömrü uzun yıllar olabilir.

b) İzolasyon Sistemin Sıcaklık Kontrolünü sağlar

İzolasyon uygulaması yapmak, tankların donmasını veya güneş ışınları ile ısınmasını önleyecektir. Ayrıca tank veya silolarda depolanan maddenin soğumasını azaltarak katı halde kalmasını ve sertleşmesini önleyecektir. Her iki durumda da ilave ısıtma veya soğutma uygulaması ihtiyaca göre gerekecektir.

c) İzolasyon Uygulamak Sistemin Güvenliğini Arttırır

Yangına dayanıklı bir yalıtım, tankın dışında yangın riskini azaltır. Ayrıca tankın yüzey (temas) sıcaklığını minimuma indirerek tank veya silonun korunmasını sağlar.
Endüstriyel uygulanan izolasyon uygulamaları genellikle 5 ana izolasyon malzemeleri kullanılarak yapılmaktadır.
II. Taşyünü (Rockwool)
III. Mineralyünü malzemeler
IV. Camyünü (Glasswool)
V. Seramik yünü (Seramic Fiber)
VI. Soğuk İzolasyon Poliüretan

B. Boru Hatlarının Taş Yünü veya Cam yünü ile izolasyonu ve Sac Kaplaması

Boru hatlarının İzolasyonu özellikle endüstriyel tesislerde prossesde kullanılan akışkanlar için hayati önem taşıyan bir uygulama olabilmektedir.
Donma noktası düşük ve viskozitesi yüksek sıvıların transfer aşamalarında ısı kaybı yaşamaları çok normaldir. Yaşanan bu ısı kaybı ya da aşırı ısınma gibi durumlarda ortaya ciddi bir enerji maliyeti oluşur.
Boru hatlarında sıcaklık çok önemli bir kriterdir. Boru hatlarının içinden geçen akışkanların en yüksek verimlilik ile taşınması için izolasyon ve kaplamanın seçimi büyük önem taşır.

Bu durumların önüne geçmek için tesise ve ihtiyaca göre izolasyon malzemeleri seçilerek uygulama yapılması gerekir. İzolasyon yalnızca bununla sınırlı değildir. Boru hatlarında sıcaklık kontrolünü sağlamak için izole edilen alan sac ile kaplanır.

C. Tank ve Silo İzolasyon ve Sac Kaplama

Tankların Taş Yünü veya Cam yünü ile izolasyonu ve Sac Kaplaması

Tank sıcaklık koruması için yapılacak izolasyon, ürün sıcaklığını koruması için genellikle sanayi tipi şilte izolasyon uygulaması olmaktadır. Boru hatları için prefabrik tipi izolasyonlar da kullanılabilir. Boru ve tanklarda yapılan izolasyonların en önemlisi izolasyonların koruması izolasyonların korunması için genellikte alüminyum sac ile izolasyon muhafazası yapılmaktadır.

Sürekli olarak 300°C'ye kadar sıcaklıklarda çalışan tankların duvar yüzeyleri için taş veya cam yünü levhalar, ısı ve ses iletimini azaltmak için hafif ve verimli ısı yalıtımı ile akustik yalıtımı birleştirerek ideal bir çözüm sunar.