A. EX-PROOF ELEKTRİKLİ ISITICI KABLO ISI İZLEME (HEAT TRACİNG) NEDİR

Tehlikeli alan (Hazardous Area), yanıcı veya patlayıcı maddelerin depolandığı, taşındığı veya işlendiği alanlardır. Elektrikli ısı izleme (Heat Tracing) sistemleri tehlikeli sahalarda çalışırken güvenlik ve sağlamlık çok önemlidir.

EHT Mühendislik olarak, ex-proof sertifikalı ve onaylı elektrikli ısı izleme (EHT) sistemleriyle uluslararası standartlara uygun ürünlerimizle: Petrol ve doğalgaz dağıtım ve üretim tesisleri, Şeker tozu ve buğday tozları bulunan fabrikalar, boya üretim tesisleri, çimento fabrikaları, atık yok etme tesisleri gibi tehlikeli alanlarda elektrikli ısı izleme (Heat Tracing) uygulamalarımızı güçlü ve tecrübeli kadromuz ile bu sistemleri hayata geçirmekten gurur duyuyoruz.

a) Patlama Riski Bulunan Sahalarda Elektrik Yüzünden Oluşabilecek Patlamanın Sebepleri Nelerdir?

Patlama riski olan sahalarda elektrik arkından, elektrikli aletlerin yüzeylerinin ısınmasından ve statik elektrikten dolayı patlamalar meydana gelebilir.

Bu etmenleri daha detaylı inceleyecek olursak;
• Elektrik ark ve kıvılcımı;
• Şalterler kapanıp açıldıklarında
• Elektrostatik olarak yüklü devre elemanlarının deşarj olduklarında
• Elektrikli kablo zarar gördüğünde
• Devrede kısa devre anında meydana gelen dengeleme akımları
• Elektrikli aletlerin yüzeylerinin ısınması

Ex-Proof Kendini Sınırlayan (Self Regulating) Isıtıcı Kablo ile Isı İzleme (Heat Tracing)

Kendini Limitleyen Isıtıcı Kablo ile Boru Hattı, Tank, Bunker, Silo Isıtma

Kendini sınırlayan (Self Regulating) ısıtıcı kablo istenilen boylarda kesilebilme özellikler ve sıcaklık gruplarına göre maksimum bir sıcaklık sınırlaması olması sebebiyle patlayıcı sahalarda kullanmak için çok güvenli ısıtıcı kablo tiplerinden biridir.
Bu tip ısıtıcı kablo birbiri temas etse bile kablonun çıkabileceği maksimum sıcaklık değeri bellidir böylece sıcaklık kontrolcüsü bozulsa bile yanma veya aşırı ısınma riski yoktur. Patlayıcı ve tehlikeli sahalarda boru hatlarının ısıtılması veya tank, silo gibi büyük depolama tek

b) Ex-Proof Seri Dirençli Isıtıcı Kablo ile Isı İzleme (Heat Tracing)

Seri Dirençli Isıtıcı Kablolar ile Boru Hattı, Tank, Bunker, Silo Isıtma

Seri dirençli ısıtıcı kabloda ısı üreten ve akım geçen kısım aynı iletken teldir. Bu ısıtıcı kablo istenilen sıcaklık ve güce göre özel olarak üretilirler. Üretimde istenilen ısıtma gücü ve boyu göre hesaplanan sabit bir direnç değeri vardır. Bu kablo sabit boylarda üretilir ve kesilemez.

Avantajlar ise yüksek sıcaklıklarda ve çok uzun boylarda bile tek parça olarak kullanılabilmesidir. Sıcaklık kontrolcüsü ile kullanımında çok uzun ömürlü olarak kullanılabilmektedirler. Seri dirençli ısıtıcı kablo diğer kablolarda olduğu gibi maliyeti etkileyen etmenler; kablonun sertifikaları, kaç katmanlı izolasyonu olduğu ve izolasyon malzemesinin ne olduğu ne kadar sıcaklığa dayanabildiğidir.

Örnek olarak Patlayıcı sahalarda kullandığımız seri dirençli ısıtıcı kablonun katmanları;

1- Isıtıcı kablo: 7 iletken telli
2- PFA izolasyon
3- Nicel kaplı bakır örgü
4- PFA dış izolasyon