A. Zemin Buzlanmanın Önlenmesi

Zemin Kar ve Buz Eritme Sistemleri genellikle küçük alanlar veya sadece yerden ısıtma istenen durumlar için tercih edilir. Ancak elektrikli ısıtma kablosunun elektrik gücü gerektirmesi, mevcut altyapı uyumsuzluğunu bir kısıtlama olarak ortaya çıkarabilir.

Isıtıcı kablo ile zemin kar buz eritme sistemleri, garaj yolları, otoparklar, yaya yolları, bina girişleri ve rampalarda güvenli ulaşım sağlamak için özellikle zorlu kış koşullarında kullanılır. Uygulaması kolaydır ve kar ve buz önleme amacıyla etkilidir.

Genel olarak, elektrikli zemin ısıtma kablosu, yalnızca yerden ısıtmanın istendiği veya ısıtılacak alanın nispeten küçük olduğu durumlarda kullanılması tercih edilen bir sistemdir.

Elektrikli ısıtma kablosunun kullandığı elektriksel güç nedeniyle, kurulmuş mevcut elektrik altyapınız bu uygulamaya uygun değilse, bir sistem sınırlayıcı bir faktör olabilir.

Isıtıcı kablo ile zemin kar-buz eritme sistemleri, zorlu kış koşulları yaşandığı bölgelerde özellikle garaj yollarında, otoparklarda, yaya yollarında, bina girişlerinde, yükleme rampalarında, engelli erişim rampalarında insanların ve araçların güvenli bir şekilde ulaşımı sağlamak amacıyla yapılan uygulaması ve kullanması gayet kolay bir kar buz önleme sistemidir.

Zemin Kar Buz Önleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem: Dış ortam koşullarına dayanıklı olarak üretilmiş ısıtıcı kablo, montaj aparatları, zemindeki nemi ve sıcaklığı algılayan sensörler ve bunu kontrol eden kar buz detektöründen oluşmaktadır.

Bu dedektörler kar ve buzlanmanın olışmaya başladığı sırada sistemi devreye sokarak kar buz oluşumu hiç gözlenmeden sorunu ortadan kaldırarak büyük bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Zemin Kar Buz Eritme Sistemlerinden Isıtıcı Kablo Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Açık alanlar ısıtma gücü en az 300 w/m2 olmalıdır tabi bu güç sistemin kurulacağı yere göre değişkenlik göstermektedir gücü arttırmak sistemin daha efektif ve hız olarak çalışmasını sağlayacaktır.

Uygulamalarda genellikle 30w/m gücünde çift iletkenli (twin type)seri dirençli ısıtıcı kablo kullanılır. Seri dirençli ısıtıcı kablo kesilemeyen belli boylarda ve direnç değerlerinde üretilen kablodur ve diğer ısıtıcı kablo tiplerine göre daha uygun maliyetli olduğu için genelde tercih edilirler.

Garaj Rampası Kar Buz Eritme- Isıtıcı Kablo İle Zemin Isıtma

Kış aylarında garaj gibi otopark alanlarında yokuş ve eğim bulunduğu için araçlar genellikle bu kış iklimlerde park için sürekli zorlanır.

Tüm bunların önüne geçmek için ısı yalıtımı yapılır. Yol ısıtma sistemleri buzları çözerek aracınıza güvenilir bir sürüş kontrolü sağlamaktadır. Yol ısıtma sistemlerini otopark alanlarında, garaj çıkış ve giriş bölümlerinde olmak üzere tüm park bölgelerinde kullanabilirsiniz.

Dış Zemin Kar Buz Eritme Sistemi

Yol Kar Buz Eritme Sistemi- Rezistans Kablo ile Zemin Isıtma

Kış aylarının zorlu hava şartlarında yollarda ve çıkılması zor eğimli rampalarda buzlanma görülebilir. Araçlarda tekerleklerine zincirler takılarak sorunla baş etmeye çalışılır. Yol zemin ısıtma sistemleri yolda oluşan kar ve buzları çözerek aracınıza güvenilir bir sürüş imkânı sağlamaktadır. Yol, zemin ısıtma sistemlerini otopark alanlarında, garaj çıkış ve giriş bölümlerinde olmak üzere tüm park bölgelerinde kullanabilirsiniz.
Yol, Rampa Zemin Isıtma Sistemi Avantajları:

  1. Isıtıcı kablo beton veya asfalt yüzeylere, tuz ve diğer kimyasallar gibi zarar vermez.
  2. Kar buz dedektörü kullanılan sistemlerde, sistem tamamen otomatik çalışır.
  3. İşçilik ve zaman kaybı maliyeti olmaz.
  4. Kar küreme, iş makinaları veya kürek benzeri ekipmana ihtiyaç yoktur.
  5. Kar ve kum yığınları oluşmaz. Gizli buz oluşumuna fırsat vermez.
  6. Sistem bakım ihtiyacı yoktur.