Soğuk Oda De-Frost Hattı Isıtma Sistemleri


Soğuk Oda Zemin Koruma Isıtması Sistemleri
, soğuk oda döşemelerinde oluşabilecek yüksek sıcaklık farklarına karşı ideal bir çözüm sunar. Oda içi ve dışındaki bu sıcaklık farkları, toprak üstündeki beton zeminin eksi derecelere maruz kalmasına neden olur. Bu, toprakta bulunan suyun donmasına ve genleşen suyun döşemeyi yukarı doğru iterek kırılmalara, bozulmalara yol açar.

Donmaya karşı korumasız olan ve daha büyük boyutlardaki soğuk odaların altında, zemin yalıtımına rağmen toprağın en az 3 metre derinliğe kadar donabildiği görülür. Bu donma olayı gerçekleştiğinde, zeminin ortasında 40 cm’den fazla bir derinliğe sahip donmuş bir zemin, kubbe şeklinde yukarı doğru kabarmaya neden olabilir.

Bunun önüne geçmek için Soğuk Oda Zemin Koruma Isıtması Sistemleri devreye girer. Bu sistemler, zeminin eksi derecelere maruz kalmadan korunmasını sağlar ve böylece donma sonucu oluşabilecek zararları en aza indirir.

Soğuk oda döşemelerinde zeminden ne kadar iyi yalıtılsa da oda içi ve dışında yüksek sıcaklık farkları, toprak üstündeki beton zeminin eksi derecelere maruz kalmasına neden olur. Toprakta bulunan su donar ve genleşen su döşemeyi yukarı doğru ittirerek döşemede kırılmalara, bozulmalara neden olur.

Donmaya karşı korumasız daha büyük soğuk odaların altında, zemin yalıtımına rağmen toprağın kademeli olarak en az 3 metre derinliğe kadar donabildiği bilinmektedir. Bu donma olayı gerçekleşirse zeminin ortasında 40 cm’den fazla dondurucu zemine kubbe şeklinde yukarı doğru bir kabarma neden olabilir.

A. Isıtıcı Kablo ile Soğuk Oda Zemin Koruma (Buzhane) Zemin Beton Koruma Isıtması

Isıtıcı kablo uygulamanın amacı 0/-18  °C ve 0/-40 °C soğuk hava depolarının döşemelerini korumaktır. Donan toprak veya betonun içinde kalan suyun zemine zarar vermemesi amaçtır.

Isıtıcı kablonun birim gücü 7w/m, 10w/m 17w/m ve 30w/ m aralığında olmalı ve ısıtıcı kablo sıraları arasındaki açıklık 50 cm’yi geçmemelidir. Eğer kablo birim gücü ve ısıtma yükü şartları birlikte sağlanamıyor ise ısıtma yükü şartının sağlanmasına öncelik verilmelidir. Ancak ısıtıcı kablo birim gücü 35 W / m değerini aşmamalıdır.

a) Elektrikli Isıtma Kablosu ile Sistem Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Seri dirençli elektrikli ısıtma kablosunun doğru tasarımını, tedarikini ve kurulumunu sağlamak, soğuk depolama alanınız için uzun vadeli bir heat tracing çözümü sağlanmasına bağlıdır. Tasarım hususları, tesisin yüzey alanının büyüklüğünü, betonun, alt tabakanın ve yalıtımın kalınlığını, oda sıcaklığını ve kurulumun zeminin üzerinde mi yoksa altında mı olduğunu içerecektir. Bu etmenler istenilen soğuk oda sıcaklığına göre farklılık gösterebilir.

B. Isıtıcı Kablo ile Soğuk Oda (Buzhane) Kapı Önü Isıtma Sistemi

Soğuk oda kapısının sürekli kapanıp açılması soğuk ve sıcak havaların karşılaşmasına neden olur. Bu durum kapı esiğinde kazalara neden olabilecek buzlanmaya neden olur. Bu problemin çözümü için de kapı eşiğine donmayı önleyici elektrikli ısıtma kablosu önerilmektedir. Uygulama ile soğuk havanın sıcak odaya kaçışı da önlenmiş olur.

Soğuk oda giriş kapısının her iki yanında, kapı açıldığında oda ve giriş koridoru arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle oluşacak zemin buzlanmasını engellemek için. Ancak -5 ºC ve daha düşük işletme sıcaklığına sahip odalara açılan soğuk oda kapı eşiklerinde ısıtıcı kablo uygulamasına gerek yoktur.