Elektrikli Tank Isıtma , EHT Mühendislik olarak tank ve silolardaki ürünlerin istenilen sıcaklıkta tutulması, donma koruması ve ısıtılması için uygun maliyetli sistemler tasarlıyoruz. Isıtıcı kabloyla montaj kolaylığı ve bakım gerektirmemesi gibi birçok avantaja sahip tank ısıtma sistemlerimizle, depolama tanklarınız için etkili çözümler sunuyoruz. Self regulating, sabit güçlü veya endüstriyel tipte seri dirençli ısıtıcı kabloyu ihtiyaca ve bütçeye göre kullanabilirsiniz.

EHT Mühendislik ısıtıcı kablo ile tanklarındaki ve silolardaki ürünlerin istenilen sıcaklıkta tutulması, tankların donmaya karşı korunması ya da tankların ısıtılması gibi farklı ihtiyaçlara yönelik sistemler tasarlamaktayız.

Uygulanacak ısı izolasyonu ile birlikte, Elektrikli tank ısıtma (heat tracing), küçük, orta veya büyük boyutta ki depolama tanklarının ısıtma ihtiyacı için uygun maliyetli bir sistemdir. Isıtıcı kablo ile tank, silo ve bunker ısıtma sisteminde montaj kolaylığı ve bakım gerektirmemesi, diğer tank ısıtma yöntemlerine göre birçok avantajı vardır.

Tank ısıtma sistemlerinde kullanılan elektrikli ısı izleme kablosu, donma koruması ve düşük sıcaklıkta proses bakımı için daha uygun maliyetlidir. Tank ısıtma sistemlerinde ihtiyaca ve bütçeye göre Self regulating ısıtıcı kablo, Sabit güçlü ısıtıcı kablo, Endüstriyel tipte seri dirençli ısıtıcı kablo kullanılabilir.

Isıtıcı Kabloyla (heat tracing) Tank Isıtma

Silo ve tank ısıtma uygulamalarında kullanılan ısıtıcı kablo tipleri tankların yapısına ve ısıtma sisteminin amacına göre değişiklik göstermektedir.

Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi, ısıtma sisteminin sıcaklık grubuna bağlı olarak özel olarak seçilmeli ve sıcaklık kontrol sistemleri uygulamaya göre tasarlanmaktadır.

Isıtıcı Kabloyla (heat tracing)Tank Donmayı Önleme

Tank ve silolarda donmayı önleme sistemleri en yaygın olarak kullanılan ısı izleme (Heat tracing) yöntemidir. Özellikle soğuk iklimlerde su veya kimyasal tanklarının donma sorunu ile sıkça karşılaşılır.

Bu sorunun en hızlı ve kolay çözümü heat tracing ısıtıcı kablo ile tankların dışına ısıtıcı kablo ile sarılması ve tankın ısı izolasyonu ile kaplanması ile olacaktır.

Bu tankın en boy ve hacim bilgisi ile minimum dış ortam sıcaklığı ve izolasyon tipi ve kalınlığına bağlı olarak bir ısı kaybı hesabı yapılarak ısıtıcı kablo gücü ve tipi seçilmelidir.

Isıtıcı Kabloyla (heat trace)Tank Isıtma

Tank ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtıcı kablo tipleri tankların yapısına ve ısıtma sisteminin amacına göre değişiklik göstermektedir. Elektrikli ısıtıcı kablo seçimi, ısıtma sisteminin sıcaklık grubuna bağlı olarak özel olarak seçilmeli ve sıcaklık kontrol sistemleri uygulamaya göre tasarlanmaktadır.

Sistem tasarlanırken dikkat edilmesi gerekenler hususlar;
• Tankın tutulmak istenen sıcaklığı
• Tankın çıkabileceği maksimum sıcaklık
• Minimum dış ortam sıcaklığı
• Kullanılacak izolasyon tipi ve kalınlığı
• Maksimum rüzgâr hızı

Kendini Sınırlayan Isıtıcı Kabloyla Tank Isıtma

Silo ve tank ısı izleme (Heat tracing) sistemlerinde en yaygın olarak kullanılan kablo tipi Kendini sınırlayan (Self regulating) ısıtıcı kablodur.
Bu kablonun yapısı karbon bazlı yarı iletken madde içirişinde ki iki adet rezistans ısıtıcı telden oluşur. Kablo enerji altında çalışma sırasında sıcaklık yükseldiğinde, karbon yarı iletken maddenin moleküleri genişleme yaparak ısıtıcı kablonun direnç değerini arttırır ve kablonun ısıtıcı çıkış gücü düşer. Sıcaklıklar düştüğünde, bu süreç tersine döner ve ısıtıcı kablo çıkış gücü artar.

Bu fiziksel özellik, ısıtıcı kablonun asla aşırı ısınmayacağı, üst üste montaj edilebileceği ve sıcaklık kontrolü olmadan veya kontrolcü arıza yapsa bile aşırı ısınma veya yanma olmadan çalışabilmesine olanak sağlar.

Seri Dirençli Isıtıcı Kabloyla Tank Isıtma

Tank ısıtma (ısı izleme) sistemlerinde kullanılan seri Dirençli ısıtıcı kabloda akım taşıyan kısım ile ısınan kısım aynı olup krom-nikel malzemedir. Bu ısıtıcı kablo istenilen ısıtıcı boyuna ve gücüne göre değişik direnç değerlerinde üretilebilirler. Bu kablonun dirençleri, boyları ile doğru orantılıdır.

Kendini sınırlayan (Self Regulating) ısıtıcı kablodan avantajı ise tek parça halinde çok uzun boylarda üretilmektedir ve tankların çevresine uygulama yapılırken tek bir ısıtıcı devresi ile sistem tasarlanabilir. Çap ve hacim olarak büyük ve yüksek sıcaklıkta muhafaza veya ısıtma işleri için daha uygun bir çözümdür.

Sabit Güçlü Isıtıcı Kabloyla Tank Isıtma

Sabit güçlü (Constant Wattage) ısıtıcı kablonun her bir metresi, her sıcaklıkta sabit enerji gücü ile çalışırlar. Yapıları seri dirençli ısıtıcı kablodan farklı olarak akım taşıyan ve ısınan kısımları farklı iletken tellerden oluşmuştur. Bu ısıtıcı kablo istenilen her boyda kesilebilir ve kullanılabilirler.

Soğuk terminasyon ucu gerektirmez ve montajı, ısıtıcı kablonun tek uçdan enerji verilmesi sayesinde her türlü ısı izleme (heat tracing) sistemi için oldukça kolaylık ve düşük maliyetlidir. Genellikle yüksek sıcaklık gerektiren tank ve silo ısıtma veya sıcaklık koruma uygulamalarında kullanılır.

Her türlü tank veya silo ısıtma uygulaması için mühendislerimizden yardım alabilirsiniz.