EHT Mühendislik olarak çözümlerimiz arasında yer alan VRV (Merkezi Klima Sistemleri) sistemleri diğer deyişle VRF sistemler geçtiğimiz yüzyılın sonlarında Japonya’dan başlayıp ve tüm dünyaya yayılan bir teknolojidir. EHT mühendislik in hizmetleri arasında bulunan VRV sistemin dilimizdeki karşılığı değişken gaz debili sistemdir. VRF sistem standart olarak kullanılan split klimanın gelişmiş versiyonudur.

VRF (Merkezi Klima Sistemleri) sistemde her iç ünite için ayrıca bir dış üniteye gerek kalmaz. VRF klima sistemleri dış üniteler mahalden çok daha uzak mesafelere taşınabilir. VRF sistemleri Klima santral dx batarya ve VRF sistemler inverter teknolojisini kullandığı için enerjiden tasarruf, dekorasyonda kolaylık sağlar. Merkezi VRF sistemlerin maliyetleri split klimaya göre daha yüksektir.

VRF sistemleri, yüksek kapasitede çalışan büyük ölçekli kanalsız HVAC sistemleridir. Bu teknoloji, birden fazla iç ünitenin aynı dış ünite üzerinde çalışması için eşsiz bir yeteneğe sahiptir.
Merkezi VRF sistemlerde müşterek kullanımda, her kullanıcının çektiği enerji opsiyonel olarak pay ölçer ile tespit edilebilir. Bina otomasyon sistemine bağlanabilir ve Mod-Bus, KNX vb değişik otomasyon dilleri ile bağlanabilmektedir.

VRF Merkezi Klima Sistemleri bir ünite ısıtma yaparken diğeri soğutma yapabilen üç borulu Heat Recovery serileri de bulunmaktadır. VRF sistemlerde kontrol panelinden her ünitenin fonksiyonu kontrol ve kumanda edilebilmektedir. Sistemde merkezi kumanda kullanarak tüm sistem tek merkezden kontrol edilebilir.

VRF klima Su soğutmalı modellerde sistem Soğutma kulesi ve kalorifer kazanı ile entegre çalışmaktadır.
Artık VRF sistemlerde %100 taze hava ile çalışan kanallı model iç üniteler kullanılabilmektedir. Kanallı olmayan bazı modellere de taze hava girişi mümkündür. VRF dış üniteler Klima Santralleri ile DX olarak çalıştırılabilmekte, tek bir noktadan otomasyon ile birlikte kontrol ve kumanda edilebilmektedir.

Isı geri kazanım cihazları da VRF Sisteme bağlanabilmektedir. Amerika'da kanallı klima sistemleri, Avrupa'da Fan-coil sistemleri, Japonya'da VRF klima sistemleri ön plana çıkmıştır. Heat pump teknolojisindeki yenilikler ile sistem eskisine göre daha efektif hale gelmektedir.

VRF Klima sistemleri Ekipmanları hakkında:

  1. Dış üniteler
  2. İç üniteler
  3. İleri seviye Hassa kontrol ve otomasyonu
  4. Bakır Borular
    Sistemin Kontrolü birden fazla iç ünitelerin bakır borular ile tek bir üniteye bağlanmasına olan sağlayan VRF klima sistemleri