Elektrikli Isıtıcı Kabloyla Hamam Isıtma

Elektrikli Hamam Isıtma Sistemleri, evlerde ve villalarda nispeten küçük hamamlar için oldukça ideal bir çözüm sunar. Elektrikli ısıtıcı kabloyla çalışan bu sistemler, sulu ısıtma sistemlerine kıyasla çok daha pratik ve düşük kurulum maliyetine sahiptir.

Hamamların ısıtılması gereken bölgeleri genellikle göbek taşı, sırt bölgesi, zeminler ve baldır bölgeleridir. Elektrikli Hamam Isıtma Sistemleri kapsamında kullanılan elektrikli ısıtıcı kablo, esnek yapıları sayesinde hamamın bu bölgelerine rahatlıkla döşenebilir. Bu sayede, istenilen ısıtma gücünde duvarlara, oturma, sırt ve baldır kısımlarına döşeme imkanı sağlar.

Bu alanlar, tek bir termostat kontrolü ile aynı sıcaklıkta tutulabilir veya isteğe bağlı olarak farklı termostat kontrolleri ile farklı sıcaklıklarda tutulabilir. Bu özelleştirilebilir kontrol seçenekleri, Elektrikli Hamam Isıtma Sistemlerini hem verimli hem de kullanışlı hale getirir

Elektrikli ısıtıcı kablo ile hamam ısıtma sulu ısıtma sistemlerine göre çok daha pratik ve kurulum maliyeti oldukça düşüktür. Evlerde ve villalarda özellikle nispeten küçük hamamlar için çok ideal bir hamam ısıtma sistemidir.

Hamamlarda ısıtılacak bölgeler; göbek taşı, sırt bölgesi, zeminler ve baldır bölgeleridir. Hamam ısıtma sisteminde kullanılan elektrikli ısıtıcı kablo esnek yapısı sayesinde hamamda duvarlara, oturma, sırt ve baldır kısımlarına istenilen ısıtma gücünde döşenebilme imkânı vermektedir. Bu alanlar istenirse tek bir termostat kontrolü ile aynı sıcaklıkta veya istenirse farklı termostat kontrolleri ile farklı sıcaklıklarda tutulabilmektedir.

a) Hamam Isıtma Sisteminde Kullanılan Kablo Kaç Watt Güçte Olmalıdır?

Elektrikli hamam ısıtma sisteminde kullanılan ısıtıcı kablo genellikle en az 30 watt/metre gücünde olmalıdır ve hamamın boyutuna göre m2 de ısıtıcı gücü en az 250 watt/m2 olmalıdır.

b) Elektrikli Hamam Isıtma Sistemi Avantajları

Elektrikli Hamam Isıtma Sistemi

1. Isıtıcı kablo ile hamam ısıtma sistemleri mekanik veya elektronik olarak bakım gerektirmez, sulu sistemlerde olduğu gibi makine dairesine ve tesisata gerek yoktur.

2. Elektrikli hamam ısıtma sistemi çalıştığı alındığı anda ısınmaya baslar ve çok kısa sürede hamamı istenilen sıcaklığa çıkararak kullanmaya başlarsınız. (Mermerin ısınması 30-40 dk, hamamın kullanmaya 1.5 -2 saat) Doğalgazlı sulu zemin ısıtma sistemlerinde hamamın kullanıma açılması için yaklaşık 24 saate ihtiyaç vardır, bu nedenle elektrikli hamam ısıtma hamamlar için ideal bir ısıtma şeklidir.

3. Elektrikli seri dirençli ısıtıcı kablo tam koruma zırh örgülü, su geçirmez, zemin altında uzun yıllar çalışmak için üretilmiştir. Montaj esnasında bir hata yapılmazsa ömürleri binanın yaşı kadardır.

4. Elektrikli hamam ısıtmasında kullanılan rezistans kablo, hamam gibi ıslak ve nemli alanlarda, uzun yıllar çalışması için üretilmişlerdir. ısıtıcı kablonun arıza vermemesi için tüm güvenlik ve izolasyon kaplamaları mevcuttur.

c) Hamam Isıtma Sisteminde Hangi Alanlar Isıtılmalıdır?

Elektrikli hamam ısıtma sistemlerinde zemin kısmı, sırt kısmı, oturma alanı, baldır dayanama kısımları ve varsa göbek taşı ısıtılmalıdır.

i. Hamam Isıtılma Sisteminde Zemin Kısmı Nasıl Isıtılır?

Elektrikli mermer altı hamam ısıtma sistemlerinde ısıtıcı kablo zemin paralel ve homojen olarak döşenerek birbirilerine değmeden ve hesaplanmış olan kabloyu kesmeden alana yedirilmesi ile oluşur. Hamam zemini en az 250 w/m2 güçte ve 30 w/m gücünde seri dirençli kablo ile ısıtılması uygundur.

ii. Mermer Altı Hamam Isıtma Sisteminde Oturma Kısmı Nasıl Isıtılır?

Elektrikli mermer ısıtıcı kablo oturma kısmına gelende 50-70 cm genişliğindeki alana paralel ve homojen olarak montaj edilerek birbirilerine değmeden ve hesaplanmış olan kabloyu kesmeden alana yedirilmesi ile oluşur. Hamam oturma kısmı vücuda direk temas edeceğinden genelde 37-42derecede tutulmak istenir ve bunun için en az 300 w/m2 güçte ve 30 w/m gücünde seri dirençli kablo ile ısıtılması doğrudur.

iii. Hamam Isıtma Sisteminde Sırt Kısmı Nasıl Isıtılır?

Hamam ısıtıcı kablo ile ısıtma sistemlerinde insanın oturduğunda sırt kısmına gelecek şekilde 80 cm yüksekliğindeki alana kablo birbirleri ile paralel ve homojen olarak montaj edilerek. Alanında yetkin kişilerce hesaplanmış olan kabloyu kesmeden alana yedirilmesi ile oluşur. Hamam sırt kısmı vücuda direk temas edeceğinden genelde 37-42 derecede tutulmak istenir ve bunun için en az 300 w/m2 güçte ve 30 w/m gücünde seri dirençli ısıtıcı kablo ile ısıtılması uygundur.

iv. Hamam Isıtma Sisteminde Göbek Taşı Nasıl Isıtılır?

Hamam ısıtıcı kablo insanın oturduğunda sırt kısmına gelecek şekilde 80 cm yüksekliğindeki alana kablo birbirleri ile paralel ve homojen olarak montaj edilerek birbirilerine değmeden ve hesaplanmış olan kabloyu kesmeden alana yedirilmesi ile oluşur. Hamam göbek taşı kısmı vücuda direk temas edeceğinden ve hamamda istenilen en sıcak kısım olduğu için genelde 40-45 derecede tutulmak istenir ve bunun için en az 350 w/m2 güçte ve 30 w/m gücünde seri dirençli ısıtıcı kablo ile ısıtılması doğru bir uygulamadır.