Kar Buz Önleme Sistemleri Nelerdir?

16 Aralık 2022

EHT Mühendislik, 30 yıllı deneyimi ile kar buz önleme sistemlerine kaliteli çözümler sunmaktadır. Kar buz önleme sistemleri, kışın yolların ve çatıların soğuk havadan olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek için geliştirilmiştir. Bu sistemler sayesinde yollar, yayalar ve sürücüler için güvenli hale gelir. Binalar ise olumsuz hava koşullarından etkilenmez.

Zemin Kar Buz Eritme Sistemi

Kış aylarında yolların yoğun kar ve buzlanmayla karşılaştığı bölgelerde, özellikle otoparklar, yaya yolları ve garaj yollarında araçların ve insanların güvenli ulaşım sağlamaları için uygulanan sistemdir.

Sistemi oluşturan ısıtıcı kablo, montaj aparatları, sensörler dış ortam koşullarına uygun olarak üretilmiştir. Zemindeki sıcaklığı ve nemi algılayan sensörleri kontrol eden detektörler sistemin diğer parçalarıdır.

Detektörler, buzlanma veya kar sinyali aldığında sistem devreye girer ve buzlanmanın önüne geçer. Böylece yolların güvenliğinin yanında enerji tasarrufu da sağlanmış olur.

Yollar ve rampalar için kar buz eritme sisteminin kurulmasının avantajları;

  • Kar yığını oluşmasını engeller.
  • Kar küreme, iş makinaları gibi ekipmanların kullanımına ihtiyaç kalmaz.
  • Bakıma ihtiyacı yoktur.
  • Tuz gibi kimyasalların, zemine zarar vermesinin önüne geçer.
  • Herhangi bir zaman kaybı veya işçilik gerektirmez.

Garaj yolları ve otoparklar, yokuşlu olduğundan dolayı araçlar kış aylarında daha fazla zorlanır. Bu zorlanmanın ve herhangi bir kayma, kaza riskinin önüne geçmek için otoparklara, garaj giriş ve çıkışlarına da kar buz eritme sistemi kurulur.

Stadyum Kar Buz Önleme Sistemi

Soğuk kış aylarında, stadyumlarda özellikle çimlerin üzerinde buzlanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Aşırı buzlanma sonucunda saha zarar görür ve çimler, yumuşaklık özelliğini yitirir.
Stadyumlar için özel imal edilen kar buz eritme sistemleri, çimlerin canlılığını yitirmesinin önüne geçer ve zemin yumuşaklığını korur.

Stadyumlar için kurulan kar buz eritme sistemlerinin de özellikle bir bakıma ve onarıma ihtiyacı yoktur. Kullanımı, zaman kaybı yaratmaz ve uzun ömürlüdür.

Çatı Kar Buz Önleme Sistemi

Kar yağışı sonucunda yağmur iniş oluklarında buzlanma meydana gelir. çatının üzerinde eriyen kar, oluklardan akamayınca çatı örtüsü zarar görür ve çatı yalıtımı bozulur. Bu problem, binadaki ısı yalıtımını da olumsuz etkiler.

Çatı ve oluklar için geliştirilen kar buz eritme sistemi, buz detektörünün kar ve buz oluşumunu tespit etmesiyle çalışır. Böylece kar yağışı veya buzlanmanın olmadığı günlerde çalışmaz, enerjiden tasarruf sağlanmış olur.

EHT Mühendislik; çatı, stadyum ve zemin kar buz önleme sistemini yüksek kaliteyle imal ederek kış aylarında yaşanan bu problemlere kalıcı çözümler sunmaktadır.