Kar Buz Eritme Sistemleri Nasıl Çalışır?

16 Mart 2023

Kar buz eritme sistemleri sayesinde kış aylarında buzlanmanın, kardan dolayı oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilir. EHT Mühendislik; stadyumlarda, zeminlerde, çatı ve oluklarda kar buz eritme sistemi sunarak, kış aylarında avantaj sunmaktadır.

Kar Buz Eritme Sistemi Nedir?

Kar buz eritme sistemi, buz ve karın bir yüzeyden temizlenmesi ve eritilmesi için kullanılan bir sistemdir.
Bu sistemler özellikle kış aylarında yoğun olarak kullanılır ve özellikle havaalanları, kaldırımlar, otoparklar, köprüler ve yol kenarları gibi geniş alanlarda buz ve karın temizlenmesinde etkilidir.

Kar buz eritme, genellikle iki temel tipe sahiptir: elektrikli ısıtma ve hidrolik sistemler. Her iki sistem de farklı şekillerde çalışır, ancak temel amacı aynıdır: kar ve buzun erimesini sağlamak.

Elektrikli ısıtma sistemleri, buz ve karın üzerinde bulunduğu yüzeye doğrudan ısı uygularlar. Bu sistemler genellikle ısıtma kablosundan veya ısıtma filmlerinden oluşur. Isıtma kablosu, yüzeyin altına gömülür ve yüzeyin ısınmasını sağlar.

Kar Buz Eritme Sistemi Çalışma Şekli

Kar buz eritme sistemlerin de elektrikli ısıtıcı kablolu sistemler, ısıtma kablosundan ve termostat siteminden oluşmaktandır.

Elektrikli kar buz eritme, elektrik akımı kullanarak ısı üretirler. Bu sistemlerin ısıtma elemanları, beton, asfalt veya diğer zemin tiplerinin altına gömülür. Bu elemanlar, zemine yapışık olan bir iletken kablo şeklinde olabilir. Sistemler, zemine ısıtıcı elemanlar yerleştirildikten sonra, sıcaklığı kontrol eden bir termostat ile birlikte kullanılır.

Kar buz eritme, birçok farklı ortamda kullanılabilirler. Örneğin, havaalanları, yaya kaldırımları, bisiklet yolları, tren istasyonları ve araba yolları gibi yerlerde kullanılırlar. Bu sistemler, kar ve buz birikintilerini eriterek, güvenliği arttırırlar ve insanların daha rahat ve güvenli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olurlar.

EHT Mühendislik; yollar, stadyumlar, çatı olukları başta olmak üzere kar buz eritme sistemlerini yüksek kalitede sunmaktadır. Kış aylarında doğabilecek olumsuzluklara karşı önlem alan ve riskleri ortadan kaldıran bu sistemler, birçok alanda ve sektörde tercih edilmektedir.

Sonuç olarak kar buz eritme sistemleri, yaya ve araç trafiği için güvenliği arttırırken, insanların daha rahat ve güvenli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olurlar.

Kar Buz Eritme Sistemleri Nasıl Çalışır? Başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız Çatı Oluk Kar Buz Önleme Sistemleri ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Zemin ve kar buz eritme sistemleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için EHT Mühendislik web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hızlı Teklif Alın